Telefon: 04/ 512 61 39    E-pošta: info@ajax-slovenija

Zakaj Ajax?

Ajax slovenija varnostni sistem ponuja celovito rešitev preventivnega varovanja na področju detekcije vloma, požara in zaznavanja izliva vode. Vse nastavitve so prilagodljive potrebam uporabnika in nastavljive preko aplikacije. Aplikacija uporabniku omogoča dostop do informacij o lastnem varnostnem sistemu kjerkoli na svetu. Ajax omogoča scenarije avtomatizacije, kar pomeni, da imate, ne samo varen dom, pač pa tudi pametnega. 

Kaj je centralna enota? Ali jo potrebujem?

Centralna enota (Hub) je tista, ki komuicira z napravami in z uporabnikom. Preverja kaj se dogaja z napravami in vsako nepravilnost javi uporabniku. 

To je edina naprava, ki je “nujna” za optimalno delovanje sistema. Vse ostale naprave lahko uporabnik dodaja po željah in potrebah.

Koliko naprav lahko priključim na eno centralno enoto in koliko obsega le-ta pokriva?

Odvisno od centralne naprave. Hub in Hub 2 dovoljujeta do 100 naprav, Hub 2 Plus pa do 200.

Kako poteka detekcija vloma?

Gibalni senzorji in senzorji odpiranja oken in vrat bodo zaznali gibanje, senzorji z dodatno fotoverifikacijo pa ob zaznanem gibanju naredijo serijo fotografij, ki jih uporabnik lahko pregleda v aplikaciji in s tem takoj preveri razlog proženega alarma.

 

Katere proti vlomne detektorje potrebujem?

Odvisno od vaših potreb. Že detektorji za odpiranje oken in vrat lahko odlično varujejo nepremičnino, Detektorji gibanja pa zaznavajo tudi gibanje v okolici ali v notranjosti nepremičnine. 

Torej tukaj ni enoznačnega odgovora. Odvisno od tega kaj in na kakšen način želite imeti objekt zavarovan. 

Dogovorite se za sestanek in svetujemo vam lahko tudi na licu mesta varovanja.

Ali je za celovito varnost nujno notranje in zunanje protivlomno varovanje?

Če gre za hišo, kjer v okolici ni veliko naključnih sprehajalcev, potem je smiselno, da je nepremičnina zavarovana že zunaj. Če gre za stanovanje v bloku vam zunanje varovanje sploh ne pride v poštev. Za hišo v nekem zgoščenem naselju, pa je bolj smiselno, da je zavarovana znotraj saj tako pride do manj lažnih proženj.

Kaj je požarno varovanje in kako deluje?

Detektorji zaznave dima in požara imajo senzor, ki identificira prisotnost dima, pa tudi odsotnost, ko se dim razkadi, če gre za nek lažen preplah. Oboje aplikacija javi uporabniku.
Detektorji zaznavajo tudi temperaturo in sicer nenadno povišanje ali preseženo varnostno mejo.
V prvi fazi (zaznan dim) lahko uporabnik marsikatero situacijo reši sam, ko pa pride do temperaturnega preskoka pa je potrebno na pomoč poklicati za to usposobljeno službo.
Določeni modeli detektorjev zaznavajo tudi raven ogljikovega monoksida, ki je nevaren tudi, ko ni dima ali požara.
Požarni detektorji imajo lastno sireno, ki se je za razliko od HomeSiren in StreetSiren ne da izklopiti. Lahko delujejo samostojno (javljanje na lokaciji) ali v sklopu sistema (javljanje preko centralne enote Hub). Funkcionalnost naprav se ob povezavi v sistem bistveno razširi, ob zaznanem alarmu na lokaciji nevarnost javlja samo tisti detektor, ki je nevarnost zaznal in v primeru neodzivnosti uporabnika sproži še ostale detektorje, ki so povezani v sistem. Povezava v sistem omogoča stalno preverjanje ne glede na to kje se uporabnik nahaja.

Ali se hkrati oglasijo vse sirene požarnih detektorjev na lokaciji?

Odvisno od nastavitev. Lahko se oglasijo vse, lahko pa se v trenutku zaznave oglasi samo naprava, ki je nekaj zaznala in z zamikom, v primeru neodzivnosti, sproži še ostale.

Ali požarni detektorji delujejo brez centralne enote?

Požarni detektorji lahko delujejo brez centralne enote, vendar obveščajo o nevarnosti samo neposredno na lokaciji. V primeru odsotnosti uporabnik ni obveščen o zaznanih nepravilnostih. Ob povezavi v sistem pa je uporabnik preko aplikacije, SMS ali klica obveščen o vsem kar se s sistemom dogaja.

Kako ajax naprave zaznavajo razlitje vode?

Ajax LeaksProtect je naprava, ki zaznava že neprimerno vlažnost površine na katero je položena. 

Ali lahko WaterStop zaprem ročno?

WaterStop je brezžični ventil za zaprtje vode. Lahko ga zapre scenarij, ko LeaksProtect zazna razlitje ali iztekanje vode po površini na katero je položen, zapreti pa se ga da tudi ročno, preko aplikacije, fizičnega gumba na napravi ali v primeru odpovedi aktuatorja, s fizičnim obratom.

Ali so naprave odvisne od interneta/ Wi-fi-ja?

Ne. Naprave med sabo komunicirajo po kriptiranem protokolu na svoji lastni frekvenci, ki se menja v trenutku, ko pride do motenj. Edina naprava, ki uporablja internet je centralna enota, ta pa v primeru izpada interneta preklopi na mobilno omrežje saj ima možnost uporabe do dveh SIM kartic.

Kaj se zgodi ob motenem komunikacijskem signalu?

V primeru, da neka zunanja naprava zmoti komunikacijski signal, sistem menja frekvenco komunikacije.

Kako poteka montaža naprav?

Montaža večine naprav je zelo enostavna. Nosilna ploščica se z 2-4 vijaki pritrdi na mesto kjer bo naprava, naprava pa se pripne oziroma, v primeru zunanjih naprav, privijači na nosilec.

Zunanji gibalni senzorji so malo večji, jih lahko kam skrijem?

Naprav načeloma ni potrebno skrivati. Njihova prvotna naloga je odganjanje vlomilcev. Tudi v primeru, da vlomilec vidi kje naprava je, bo ta opravila svojo funkcijo. Mogoče bo celo prišlo do tega, da vlomilec v nepremičnino niti poskusil ne bo vtsopiti.

Kaj se zgodi, ko napravam zmanjka baterije?

Naprave v aplikacijo javijo primanjklaj baterije preden le-te zmanjka. V primeru, da je ne menjate, bo sistem to opozarjal vsakič, ko boste želeli vključiti varovanje. V primeru prazne baterije bo sistem vsakič vprašal ali vseeno vključi sistem, kljub prazni bateriji ali počaka, da menjate baterijo.